Branża SEO ciągle kojarzy mi się z dzikim zachodem. Brak standardów, niejasne zasady, ciągle zmieniające się reguły pozycjonowania sprawiają, że klienci oczekujący optymalizacji swojej pozycji w wyszukiwarkach zdani są na łaskę "specjalistów" niczym bezradny pacjent na korzystający z usług szarlatanów.

Nie ma co ukrywać, że działania na tym polu, które przynoszą dobre rezultaty nie są już banalnie proste (kiedyś wystarczyło wiedzieć), ale wymagają dodatkowych działań i inwestycji, które sprawiają, że pozycjonowanie przestało być produktem, który można sobie wziąć z półki. Specjaliści(?) SEO dobrze wiedzą, ale nie powiedzą Ci następujących rzeczy (pierwsze 10, który przyszło mi do głowy):

  1. Na satysfakcjonujące rezultaty w bardzo konkurencyjnej branży możesz poczekać bardzo długo i jeszcze dłużej i nie jestem przekonany drogi kliencie, czy będziesz chciał płacić tak długo za brak rezultatów.
  2. Satysfakcjonujące rezultaty są możliwe bardzo szybko. Jednak Twoje zadowolenie minie tak szybko jak szybko zrezygnujesz z płacenia za utrzymanie wysokiej pozycji.
  3. W 99% przypadków Twoja witryna wymaga fundamentalnej przebudowy biorąc pod uwagę strategiczne ujęcie procesu optymalizacji.
  4. Specjalista SEO weźmie od Ciebie pieniądze i przestanie traktować Cię poważnie drogi kliencie gdy będziesz się upierać, że witryna w wersji FLASH będzie jedyną wersją i będziesz się upierać, żeby ją pozycjonować.
  5. Linki do Twojej strony będą wymieszane z wibratorami, dzwonkami do komórek i meblami kuchennymi.
  6. Prawdopodobnie Twoja strona w pewnym momencie z bardzo wysokiej pozycji wyląduje w Googlowym niebycie i nie do końca będzie wiadomo dlaczego i na jak długo.
  7. Celem każdego gracza SEO jest pozycjonowanie własnego zaplecza. Twoja witryna korzysta z niego tak długo jak za to płacisz.
  8. Tak naprawdę Twoja firma powinna utworzyć osobne stanowisko/dział, który będzie zajmował się kompleksową promocją w sieci i generował stosowne treści i zaplecze jako kapitał własny firmy.
  9. Spozycjonowanie Twojej witryny będzie o wiele trudniejsze niż tych, które gracz SEO ma już w swoim portfolio.
  10. Kupowoanie linków AdWords to nie pozycjonowanie.



Komentarze do wpisu "Czego specjalista SEO nie powie swojemu klientowi":

1. Anonim napisał(a):
17 czerwca 2008, 11:18:25

SEO to cała branża tworzenia stron dla robotów i wyszukiwarek. To tak jakby gazetę robić tak, żeby przy pierwszym dotknięciu rozleciała się w drobny mak i rozleciała po całym mieście. Co z tego, że każdy zobaczy skrawek gazety jak go to g... obchodzi?

2. shpyo napisał(a):
18 czerwca 2008, 12:07:11

Tymi wibratorami to poczułem się dotknięty ;). Ale fakt, większość tutaj to prawda.

3. sbobet napisał(a):
04 stycznia 2014, 10:56:40

Can I simply say what a comfort to uncover somebody
that truly knows what they are talking about on the web.
You certainly understand how to bring an issue to light and make
it important. More people ought to read this and understand this
side of your story. It's surprising you're not more popular since you most certainly
have the gift.

4. sbobet napisał(a):
04 stycznia 2014, 10:59:17

Can I simply say what a comfort to uncover somebody that
truly knows what they are talking about on the
web. You certainly understand how to bring an issue to light
and make it important. More people ought to read
this and understand this side of your story. It's surprising you're not more popular since you most certainly have the gift.

5. Long Tail Pro napisał(a):
02 marca 2014, 03:21:50

Search positioning will likely enhance dramatically since competition because
of these keyword-phrases is significantly lower than with single-keywords.
Completing projects accumulates your reputation, portfolio
and is also included in the Feedback section of the profile.
Typically therefore rather than 'Romatic Comedy' since your keyword, you might choose 'Action Flick for Girls'.

6. Paket Wisata Pulau Tidung napisał(a):
03 marca 2014, 05:26:48

Good info. Lucky me I recently found your site by accident (stumbleupon).
I've book marked it for later!

7. residential broker featuring napisał(a):
12 marca 2014, 18:12:44

A professional Philippines real estate developer can have referrals intended for their buyers whether
they have absolutely nothing to hide. Contingency clauses are generally called an
allowance that the seller provides on the buyer that allows them specific ways to get out of your contract when
they so desire. Consider it a spiritual adventure, and consider who you are a grand wizard that may make things happen.

8. ways to attract women napisał(a):
17 marca 2014, 09:39:57

Hello there! This is my first comment here so I just wanted
to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading your
blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same subjects?
Thwnks a lot!

9. Small Business Phone Systems napisał(a):
23 marca 2014, 14:57:28

Hi mates, pleasant article and fastidious arguments commented here, I am
really enjoying by these.

10. รับทำ seo napisał(a):
11 kwietnia 2014, 01:44:33

Do you want to learn more about article marketing procedures and techniques.
This method is goood mainly because it leaves the customers wanting to know a little
more aboiut the particular products. They mmay also probably checdk out yur internet site if they may be interested in your product oor service.

11. sbobet napisał(a):
14 kwietnia 2014, 03:41:35

Awesome site you have here but I was curious about if
you knew of any community forums that cover the same topics discussed in
this article? I'd really like to be a part of group where
I can get suggestions from other knowledgeable
people that share the same interest. If you have any recommendations, please let
me know. Cheers!

12. sbobet napisał(a):
14 kwietnia 2014, 04:41:30

This design is incredible! You certainly know how to keep a reader entertained.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well,
almost...HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what
you had to say, and more than that, how you presented it.
Too cool!

13. business email lists for sale napisał(a):
08 czerwca 2014, 23:05:44

Ӊi my family membеr! I ԝant to ѕay that this ppst is awesome,
nice written аnd inhclude approximately аll signifiϲant infos.
I'd liҡe to look mοre posts liƙe this .

14. Aboy Tidung napisał(a):
25 czerwca 2014, 20:02:09

Hі there colleagues, fastidious paragraph аnd nice urging commented
aat tҺis place, I am tгuly enjoying by thеse.

15. pakar Social media napisał(a):
29 czerwca 2014, 09:19:31

Does your website have a contact page? I'm having a tough time
locating it but, I'd like to shoot you an e-mail. I've
got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.
Either way, great site and I look forward to seeing it develop over
time.

16. Winston napisał(a):
22 sierpnia 2014, 14:41:45

Hello! I knnow this is kinda off topic nevertheless I'd figured I'd ask.
Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?
My site covers a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other.
If you are interested feel free to send mme an e-mail.
I look forward to hearing from you! Terrific blog
by the way!

17. Audyty SEO napisał(a):
05 października 2014, 17:55:52

You actually make it seem really easy with your
presentation however I in finding this matter to be actually something that I believe I'd by no means understand.
It seems too complex and extremely wide for me. I'm looking ahead in your
next put up, I'll attempt to get the hold of it!